Субота, 17.03.2018, 05:31
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика
Головна » 2014 » Листопад » 28 » Cпостереження за рівнями ґрунтових вод та контролю підтоплення земель і сільських населених пунктів по Львівській області
12:32
Cпостереження за рівнями ґрунтових вод та контролю підтоплення земель і сільських населених пунктів по Львівській області

Матеріали про спостереження за рівнями ґрунтових вод та контролю підтоплення  земель і сільських населених пунктів по Львівській області за період з 1.10.2013 по 1.10.2014 рр.

В С Т У П

       Підтоплення – явище підняття рівнів ґрунтових вод (РҐВ), яке призводить до надмірного зволоження ґрунтів, аж до повного насичення їх вологою і пов’язаних з ними істотних змін в довкіллі, порушення побутових умов життєдіяльності населення та господарської діяльності на даній території. При цьому РҐВ на меліорованих землях залягають певний час вище 0,5 м, в сільських населених пунктах (с.н.п.) вище 1,25 м. За причинами виникнення підтоплення поділяється на природне та техногенне. Техногенне підтоплення в нашому регіоні викликане інфільтрацією вод з водосховищ та інших штучних водойм, виходом з ладу насосних станцій, захисних дамб, дренажу та інших запобіжних споруд. Підтоплення викликане здебільшого природними та техногенними факторами, головнішими з яких є підняття рівнів річкових вод, старіння та вихід з ладу осушної мережі, затоплення паводковими водами, підняттям рівнів грунтових вод в результаті шахтних виробіток. Природні фактори підтоплення на меліорованих землях пов’язані з надлишковими (більше від середньо-багаторічних) атмосферними опадами, як по тривалості в часі так і по інтенсивності, які перевищують розрахункові параметри проектів меліоративних систем: водоприймачів – 5%, осушної мережі – 10% забезпеченостей. При таких умовах виникають аварійні паводкові ситуації. 

       Території с.н.п. крім впливу ряду вищеописаних факторів мають і інші причини виникнення підтоплення – це рельєф, гідрогеологічні природні умови, недостатня організація поверхневого стоку, аварії і неполадки на водопровідних мережах та інше.

       За просторовим розповсюдженням воно поділяється на регіональне та локальне. За тривалістю дії - на постійне (РҐВ на протязі періоду не опускаються нижче вказаних меж), сезонне (РҐВ піднімаються вище критичних меж в певні періоди року) та епізодичне, коли  короткочасне підняття РҐВ відбувається періодично (з періодом у декілька років).

         Дія явища підтоплення розповсюджується на меліоровані угіддя, сільськогосподарські угіддя в зоні впливу меліоративних систем та сільські населені пункти при кризовому моніторингу режиму ґрунтових вод в зоні впливу меліоративних систем.

         В цій інформації надаються дані про основні метеорологічні елементи (середньомісячні температури повітря та суми опадів) за період з жовтня 2013 року по вересень 2014 року  включно по всіх метеорологічних станціях Львівської області, розподіл площ підтоплення меліорованих земель і сільських населених пунктів за глибиною залягання РҐВ, а також заходи необхідні для його ліквідації.

 Аналіз чинників, що впливають на рівні ґрунтових вод

       Період з 1.10.2013 по 1.10.2014 рр. за водно-температурними показниками в області був в цілому близьким до середньобагаторічних значень (табл.6.1.). Так середньодобові температури повітря за період становили 8,0– 10,1 ºС, що вище від норми на 1,7 –2,8 ºС, а суми атмосферних опадів 552 – 975 мм, що більше від норми на 22 – 84 мм, крім м.с. Броди, К.-Бузька, Оброшино і Славське, де випало їх менше норми на 20-139 мм (таблиця 6.2). Випадання атмосферних опадів було дуже нерівномірним як на протязі року, так і в окремих районах області. Особливо значні атмосферні опади випали весною – у травні, які спричинили підтоплення сільських населених пунктів і с/г угідь.

2. Аналіз та оцінка гідрогеологічних умов меліорованих земель та прилеглих до них територій

       Режим ґрунтових вод на осушуваних землях формувався в основному під впливом вище перерахованих кліматичних, а також  господарських умов. Площа підтоплених (меліорованих земель) загалом по Львівській області в 2014 р. складала 11349 га, а прилеглих до них – 273 га (табл. 6.5).

       Постійно підтопленими являються 2283 га осушуваних та прилеглих до них земель, здебільшого через постійно високі РГВ (землі з неефективною роботою осушної мережі) і вихід з ладу 828 га дренажу, а також через підняття РГВ при проведенні шахтних виробіток в Сокальському районі. Найбільше таких земель знаходиться у Пустомитівському, Городокському, Сокальському, Самбірському і Миколаївському районах.

       На 9218,1 га площі земель підтоплення мало сезонний характер і з’являлось у весняний та окремі вологіші місяці літньо-осіннього періодів, в основному через замулення осушувальної мережі. Найбільше таких земель в Дрогобицькому, Самбірському, Радехівському, Пустомитівському і ін. районах.

       А епізодичне підтоплення спостерігалось  на площі 166,4 га, що пов’язано із затопленням схиловими та паводковими водами, замуленням русел рік і каналів (табл. 6.6).

3. Аналіз та оцінка підтоплення сільських населених пунктів в зоні впливу меліоративних систем

       Підтоплення територій сільських населених пунктів за період з 01.10.2013 р. по 01.10.2014 р. в зоні впливу меліоративних систем спостерігалось в окремих районах Львівської області у весняно-літній період. Відбувалось в основному внаслідок весняного сніготанення та випадання зливових сильних дощів, що привело до різкого підняття РГВ. Активний розвиток весняної повені на території області розпочався 15-18 травня 2014 року, що привело до різкого підняття води в ріках Дністер, Західний Буг і інших, а також підтоплення заплавних земель, с/г угідь і населених пунктів. Найбільш підтопленими виявились села Колодруби, Гірське Миколаївського району; Попелі, Рихтичі Дрогобицького району; Бісковичі, Вільшаник Самбірського району; Потік, Старява Старосамбірського; Муроване Сокальського району. Загалом по області була підтоплена 844 садиба, площа підтоплення – 130,1 га (табл.6.3). А розподіл житлової зони за глибиною залягання РГВ, в основному, був менше 1,0 м в 2014 році (табл. 6.4).

       В липні і серпні 2014 року теж випала порівняно значна кількість опадів, але підтоплення території сільських населених пунктів в зоні впливу меліоративних систем не спостерігалось.

4. Перелік  заходів з покращення гідрогеологічних умов земельі ліквідації підтоплення, що були проведені  на протязі звітного період

       Систематично в інформаціях на передпосівний період та на середину вегетації, ЛГГМЕ подавались рекомендації з покращення меліоративного стану систем, включаючи поточний і капітальний ремонти ГТС і осушувальної мережі

       Протягом 2014 року для покращення гідрогеологічних умов (пониження рівнів ґрунтових вод) Дублянським УВГ було проведено очистку каналів внутрішньо-господарської мережі на території Пустомитівського і Перемишлянського районів обсягом 5064 м3 і 370 м3 відповідно, вирубка чагарнику 38,4 га і 19,6 га, ремонт ГТС 43 і 27 штук, очистка ГТС від намулу 215 і 114 шт., окошення каналів 246,3 га і 95,4 га.

     Золочівським УВГ проведено на території Бродівської м/р нарощування дамби навкололо акумулюючої водойми на р. Суховілка обсягом 3884 м3 на суму 92,8 тис грн., роботи з розчищення русла в Тимковецькому Потоці щодо запобігання підтоплення с/г угідь в с. Женів Золочівського р-ну на суму 1700 грн., роботи для покращення гідрологічного стану на р. Лучок та захист с/г угідь в с. Лучківці на території Ясенівецької с/р Бродівського району обсягом 260 м3 на суму 60 тис. грн., проведено роботи для покращення гідрологічного і санітарного стану р. Стир і її приток на території Пониківської с/р на суму 100 тис грн..

       Буським УВГ для покращення екологічного стану та захисту від підтоплення сільськогосподарських земель на території м. Буськ проведено розчищення русла р. Ракитна на суму 39,038 тис. грн. (повна вартість робіт 125 тис. грн.), для захисту від підтоплення присадибних ділянок та житлових будинків на території Гумниської сільської ради виконано робіт на суму 18,673 тис. грн. (очистка каналів). Крім того проводився поточний ремонт гідротехнічних споруд та окошення каналів на осушувальних системах району.

       У поточному році для захисту с.н.п. і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод проведено очистку каналів від намулу – 5,4 км, вирубку чагарнику – 95 км, ремонт ГТС – 72 шт. у Самбірському і Ст.Самбірському районах; очистку каналів від намулу – 1,8 км, вирубку чагарнику – 62 км, ремонт ГТС – 100 шт. у Стрийському і Дрогобицькому районах; очистку каналів від намулу і чагарнику– 437,3га, ремонт -62 шт. (Миколаївського району );  очистку каналів від намулу і чагарнику – 222 га,     ремонт ГТС –34 шт. (Жидачівського району ); очистку каналів від намулу і чагарнику - 1,7 км,  ремонт ГТС – 64 шт. у Мостиському і Городоцькому районах.

      Протягом 9-ти місяців 2014 року для покращення гідрогеологічних умов (пониження рівнів ґрунтових вод) районними УВГ було проведено поточний ремонт окремих гідротехнічних споруд (ГТС) на ряді осушних систем, зокрема в Жовківському і Яворівському районах - 175 шт., в Сокальському районі – 123шт. і Кам′янко-Бузькому- 75 шт. Проведено розчистку русел рік та каналів в Жовківському районі обсягом 11,0 тис.м3 (4,4 км), Сокальському – 9,2тис. м3 (4,8 км) і Кам′янко-Бузькому -7,1 тис. м3  (3,9 км), а також окошення берегів рік і каналів загалом на площі 2525 га, зокрема в Жовківському і Яворівському районах-745 га, в Сокальському - 1280 га, а також в Кам′янко-Бузькому і Радехівському районах 500 га (табл. 6.6).

5.  Висновки і пропозиції з покращення гідрогеологічних умов земель, сільських  населених пунктів і ліквідації підтоплення

       Формування меліоративного стану на осушуваних землях і прилеглих до них територіях в Львівській області відбувались, головним чином, під впливом техногенних і кліматичних чинників із врахуванням геоморфологічних, гідрогеологічних і гідрологічних умов.   

       Метеорологічні умови за поточний період в окремі місяці ( березень-квітень) сприяли виникненню короткочасного підтоплення на богарних та меліорованих землях. Підтопленню, зокрема постійному, сприяв і відповідний технічний стан осушної мережі і ГТС. Він в цілому задовільний, однак на осушувальних системах виявлені численні  несправності відкритої і закритої осушувальних мереж та ГТС, в основному, внутрігосподарської.

      Для покращення гідрогеологічних умов та запобігання виникненню підтоплення меліорованих земель і с.н.п. необхідно провести такі заходи:

         - виконати очищення магістральних каналів та огороджуючої мережі від намулу, деревної та чагарникової рослинності;

         - відремонтувати гідротехнічні споруди на відкритій мережі, дренажні гирла – на закритій;

         - провести реконструкцію гончарного дренажу на площі 4588 га та побудувати його на 5265 га;

  • поліпшити агрофізичні властивості ґрунтів за рахунок проведення глибокого розпушення та вапнування;
  • виконати ремонтні роботи пошкоджених дамб.

Орієнтовна вартість заходів складає 18798,1 тис. гривень.    

Підтоплення населених пунктів в зоні впливу меліоративних систем Львівської області в 2014 році 

Таблиця 6.3 (2.9)    

Район, населений пункт

Підтоплено

Причини підтоплення, дата підтоплення

Площа, га

Садиб, шт.

1

2

3

4

Миколаївський р-н

с.Колодруби

с.Гірське

Всього

 

 

2,7

3,3

6,0

 

18

22

40

 

 

        15-18 травня паводок

-  // -

-

Жидачівський р-н

с.Монастирець

Всього

 

 

2,25

2,25

 

15

15

 

 

-  // -

-  // -

Стрийський р-н

с.Великі Дідушичі

с.Довголука

с.Подорожнє

с.Кавське

с.Лисовичі

Всього

 

 

3,45

2,25

2,70

3,75

1,65

13,8

 

23

15

18

25

11

92

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

 

Дрогобицький р-н

с.Болехівці

с.Летня

с.Лішня

с.Медвежа

с.Нижні Гаї

с.Попелі

с.Рихтичі

с.Ортиничі

с.Верхній Дорошів

с.Волоща

Всього

 

 

1,50

1,20

1,95

0,75

2,40

2,70

3,15

1,05

0,90

1,80

17,4

 

10

8

13

5

16

18

21

7

6

12

116

 

 

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

 

 

Городоцький р-н

с.Монастирець

Всього

 

0,90

0,90

 

6

6

 

-  // -

 

Самбірський р-н

с.Бабина

с.Береги

с.Пиняни

с.Бісковичі

с.Вел.Блажівська

с.Вільшаник

с.Корналовичі

с.Кульчиці

с.Ралівка

с.Чуква

с.Вел.Озимина

с.Мал.Озимина

с.Городище

с.Хлопчиці

с.Сусолів

с.Подільці

Всього

 

1,50

1,65

1,50

2,70

2,25

2,25

1,50

1,20

7,50

9,00

8,00

9,00

1,80

1,35

1,80

2,00

55,00

 

10

11

10

18

15

15

10

8

50

60

53

60

12

9

12

13

366

 

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

 

Старосамбірський р-н

с.Стара Ропа

с.Потік

с.Соснівка

с.Вел.Сушиця

с.Бульковичі

с.Вер.Лужок

с.Волошиново

с.Росохи

с.Головецько

с.Пацьковиці

с.Княшпіль

с.Муроване

с.Плоске

с.Скелівка

с.Поляна

с.Старява

с.Катина

с.Лопушниця

с.Страшевичі

с.Кобло

с.Созань

с.Стрілки

с.Терло

с.Биличі

Всього

 

 

1,05

3,00

1,50

2,10

0,75

1,50

1,50

1,70

0,45

1,50

2,00

1,50

0,45

0,45

0,60

1,50

1,50

0,60

0,75

0,90

0,60

0,75

1,50

1,50

29,65

 

7

20

10

14

5

10

10

11

3

10

13

10

3

3

4

10

10

4

5

6

4

5

10

10

197

 

 

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

-  // -

 

Перемишлянський

с. Брюховичі

с. Вовків

Всього

 

1,5

0,6

2,1

 

0

0

0

Паводок 15-18 травня 2014 р.

Сокальський р-н

с. Муроване

Всього

 

3,0

3,0

 

12

12

 

15-17.05.2014р. дві доби

інтенсивних атмосферних опадів

Всього по області

130,1

844

 

Підтоплення меліорованих і прилеглих до них земель в 2014 році

                                                                                                                                                     Таблиця 6.5               

Назва системи, району

Площа підтоплення земель, га

Причини, джерело підтоплення, дата підтоплення

Тривалість підтоплення

меліорованих

прилеглих

1

2

3

4

5

Городоцький р-н

о/с Тершаківська

//–//

//–//

о/с Верещицька

//–//

Всього по району

 

480

254

0,90

110

240

1084,9

 

0

0

0

0

0

0

 

Несправність осушної мережі.

замулення каналу-7,

паводок 15-18.05.2014

К-6, осушна мережа  зруйнована

//–//

 

 

Постійне Сезонне

Епізодичне

Постійне

Сезонне

 

Дрогобицький р-н

о/с Тершаківська,

//–//

о/с Бистриця

ДГД

Всього по району

 

1825

80

3,75

13,65

1922,4

 

0

0

0

0

0

 

Неефект. робота відкр.осуш. мережі

пошкодження дамби р. Літиня

паводок 15-18.05.2014

//–//

 

 

Сезонне

Постійне

Епізодичне

Епізодичне

 

 

Жидачівський р-н

о/с Боберська

//–//

ДГД

//–//

//–//

Всього по району

 

 

70

125

100

350

2,25

647,25

 

 

0

0

0

0

0

0

 

Вихід з ладу осушної

мережі

Несправність гончарного

дренажу

паводок 15-18.05.2014

 

 

Постійне

Сезонне

Постійне

Сезонне

Епізодичне

 

Мостиський р-н

о/с Вишня

//–//

Всього по району

 

60

320

380

 

0

0

0

 

землі з неефективною роботою гончарного  дренажу

 

 

 

Постійне Сезонне

 

Миколаївський р-н

о/с Нежухівська

//–//

о/с Тисменицька

//–//

//–//

о/с Козюшинська

Всього по району

 

191

284

35

100

3,3

2,7

616

 

0

0

0

0

0

0

0

 

Вихід з ладу осушної

мережі

Вихід з ладу осушної

мережі

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

-

 

 

Постійне Сезонне

Постійне

Сезонне

Епізодичне

Епізодичне

 

Самбірський район

о/с Долобівська

//–//

ДГД

о/с Тершаківська

//–//

о/с. Струга

о/с. Мостівська

ДГД

В.Бистрицька

Всього по району

 

 

62

1,35

55

121

1005

4,65

3,8

26,4

18,8

1298

 

 

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 

 

несправність осушної  мережі

паводок 15-18.05.2014

несправність гончар.дренажу

несправність осушної мережі

несправність осушної мережі

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

 

 

Постійне

Епізодичне

Постійне

Постійне

Сезонне

Епізодичне

Епізодичне

Епізодичне

Епізодичне

 

Стрийський район

о/с «Жижава»

//–//

о/с Нежухівська

//–//

о/с Сукіль

ДГД

Всього по району

 

12

360

52

3,75

1,65

8,4

437,8

 

0

0

0

0

0

0

0

 

  землі з нееф. роботою гонч. дрен.

несправність осушної мережі

  землі з нееф. роботою гонч. дрен.

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

 

 

Постійне

Сезонне

Постійне

Епізодичне

Епізодичне

Епізодичне

 

 

Старосамбірський р-н

ДГД

о/с Болозівка

Всього по району

 

28,15

1,5

29,65

 

0

0

0

 

паводок 15-18.05.2014

паводок 15-18.05.2014

 

 

Епізодичне

Епізодичне

 

Буський р-н

       Ракитянська  о/с

 

 

       Волицька  о/с

 

 

      Соколянська  о/с

 

    Всього по району:

 

45

155

 

38

32

 

49

51

370

 

5

15

 

4

3

 

4

6

37

 

Замулення каналів К-1-3-3, К-1-3-4; несправність колекторно дренажної мережі.

Замулення К-4, несправність від-критої мережі, 70 га зруйнований дренаж.

Замулення МК-1, каналів К-1-1, К-1-2

 

Постійне

Сезонне

 

Постійне

Сезонне

 

Постійне

Сезонне

 

Бродівський р-н

      Болодурська о/с

 

Всього по району:

 

11

 

11

 

1

 

1

 

Замулення р. Болодурки

Сезонне

 

Золочівський р-н

Буг-Золочівська о/с

 

Гологірська  о/с

 

Глинянська  о/с

Всього по району:

 

372

 

196

 

51

 

619

 

37

 

20

 

5

 

62

Несправність гончарного дренажу

 

 

 

Сезонне

 

Сезонне

 

Сезонне

Пустомитівський р-н Білківська  о/с  

 

Ставчанська  о/с

 

      

Полтвинська  о/с

 

 

 

Щирецька  о/с

 

      

             о/с” Зубра”

 

    Всього по району:

 

2

32

 

66

194

 

264

994

 

12

61

 

8

87

1720

 

0

3

0

 

26

 

0

125

 

0

7

 

0

9

170

 

Замулення каналу К-ІІ, дренажу

 

 

Замулення відкритої та закритої мережі

 

Замулення відкритої мережі, К-0-3, К-0-4, К-0-40, К-2-7 та інших

 

Замулення каналів К-2, К-2-1,

К-2-2 та дренажу . . . .

 

Зруйнована дренажна мережа при забудові с. Зубра

 

 

Постійне

Сезонне

 

Постійне

Сезонне

 

Постійне

Сезонне-

 

Постійне

Сезонне

 

Постійне

Сезонне

 

Перемишлянський р-н

о/с „Гнила Липа”

Всього по району

 

2

 

2

 

0

 

0

Замулення русел р. Рудка, К-ІV; підпір.

 

Сезонне

 

Кам.Бузький р-н

о/с Сер.Бузька

Разом по району

 

231

231

 

0

0

Землі з неефектив роб. гончарного дренажу,замулені ,K-V-4,K-V-3-2.

 

 

Постійне

Радехівський р-н

о/с «Острівська»

 

 

 

Разом по району

 

 

170

1153

 

 

1323

 

0

0

 

 

0

Землі з неефективною роботою осушної мережі, замулені   р. Острівки К-ХІ, К-ХV, K—Х-ІV-І,

 К-ХІ-2, К-ХІ-1,1, К-VІІ-9,

K-VІІ-7.

.

 

 

 

Постійне

Сезонне

 

 

 

 

 

Сокальський р-н

о/с «Солокія»

 

о/с «Болотня»

 

        о/с «Рата» 

        о/с «Солокія»                     

  

 Разом по району

 

15

239

200

96

15

0

 

580

 

 

0

0

0

0

0

3

 

3

Землі з неефективною роботою осушної мережі

 

Надмірне тимчасове зволоження – підтоплення 15.05 -16.05.2014р.

 

 

Постійне Сезонне

Постійне

Сезонне

Постійне

Сезонне

Епізодичне

 

 

 

Яворівський район

о/с «Щан»

     Разом по району

 

 

77

77

 

0

0

 

Землі з неефективною роботою

осушної мережі

.

 

Сезонне

 

Разом по області

11349

273

 

 

 

 

 

 

 

 

Переглядів: 789 | Додав: johnkor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz