Неділя, 18.02.2018, 10:13
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика
Головна » 2014 » Травень » 7 » Еколого-меліоративний стан осушуваних земель Львівської області на передпосівний період та прогноз на середину вегетаційного періоду
13:25
Еколого-меліоративний стан осушуваних земель Львівської області на передпосівний період та прогноз на середину вегетаційного періоду

        Львівська ГГМЕ згідно нормативних документів Держводагентства склала інформацію про меліоративний стан (МС) осушуваних земель Львівської області на передпосівний період станом на 30.03.14р. та прогноз МС на середину вегетаційного періоду (СВП) станом на 30.06.14р.

       При складанні інформації використані матеріали спостережень за рівнями ґрунтових вод, вологості в кореневмісному шарі, кислотних зйомок, а також дані 9 гідрометеорологічних станцій обласного Гідрометцентру.

           Основними факторами впливу на МС осушуваних земель є природні, господарські умови та їх поєднання. Природними факторами, що формують гідрологічні та гідрогеологічні умови є:

            - географічне розташування території в межах гідрогеолого-меліоративних областей і районів. Цей фактор має істотний вплив на метеоумови (атмосферні опади, їх інтенсивність, температуру повітря та пов’язані з ними повені, підпори стоку рік басейнів Дністра, Вісли та Прип’яті, посухи тощо);

            - геологічна будова і водно-фізичні  властивості ґрунтів.

       На формування водного балансу території впливають також фактори техногенного характеру:

  • меліоративні умови, що склалися в кінці 2013 року;
  • технічний стан осушної мережі;
  • с/г використання території;
  • вирубування лісів, розробка родовищ.

       Осушувані землі області розташовані на території 20 адміністративних районів. Гідрогеологічні умови на них дуже різноманітні і залежать від приуроченості до тієї чи іншої геоморфологічної області: Волинської височини, Малого Полісся, Подільської височини та Передкарпаття.

       Під контролем Львівської ГГМЕ на початок вегетаційного періоду знаходиться  - 513166 га осушуваних земель.

       Загальна кількість свердловин, по яких проводяться спостереження за режимом РҐВ, становить 1129 шт.

      В області нараховуються 102 міжгосподарських та внутрішньогосподарських меліоративних систем загальною площею 513166 га, з них 11 еталонних систем загальною площею 74796 га. Всі вони знаходяться під наглядом ЛГГМЕ.

Метеорологічні умови

       Фактичні дані основних агрометеорологічних елементів (атмосферні опади, температура повітря) наводяться за матеріалами таких метеостанцій: Броди, Кам’янка- Бузька, Рава-Руська, Яворів, Стрий, Мостиська, Дрогобич, Турка, Славське та матеріалами водно-балансової станції с. Оброшино .

       Середньомісячна температура листопада 2013 року становила від +4,9 ˚С до +5,1 ˚С в гірських районах і +5,9 - +6,7˚С в рівнинних районах, що на 3,2 оС вище  за середньобагаторічні значення, і також на 0,7 оС вище ніж в листопаді 2012 .

       Атмосферних опадів в листопаді 2013 р. випало в середньому по області всього 40 мм, що менше за середньо-багаторічні значення всього на -13 мм, і більше порівняно з листопадом 2012 року на 15 мм. Сніговий покрив на протязі листопада  не спостерігався.

       Середньомісячна температура повітря грудня 2013 р. становила від -1,5 до +1,3оС, що на 2,5ºС вища за середньобагаторічні дані, і на 4,5ºС вища, ніж в грудні 2012 року.

       Атмосферних опадів  в грудні 2013 р. випало в середньому по області всього 12 мм, що менше за середньобагаторічні дані на 35 мм і менше на 41 мм ніж в 2012 році. Нестійкий сніговий покрив  з'явився в першій половині грудня 2013 року переважно в передгірській і гірській частинах території висотою 13-28 см.. Промерзання ґрунту  було на 5-16 см тільки у другій декаді місяця .

       Середня температура січня 2014 р. становила від -0,5˚С до -2,5оС, що вище за норму на 2,1-5,3 оС, і вище за середньомісячну температуру січня 2013 р. на 1,3-2,9оС.

       Атмосферних опадів в січні 2014 р. випало в середньому по Львівській області 55 мм, що більше за  середньобагаторічні дані на 19 мм, і порівняно з січнем 2013 р. менше на 7 мм. Сніговий покрив, утримувався від початку до кінця місяця нерівномірним шаром, в межах 6-16 см у зоні Полісся, а в горах 2-4 см. Глибина промерзання ґрунту спостерігалась тільки в третій декаді місяця по всій території на 5-15 см

       Лютий 2014 року був з середньомісячною температурою повітря 1,2 ºС від 0,8 до 2,5 ºС, що є вищою за середньо-багаторічні значення на 4,0ºС і також вищою, ніж в лютому 2013 року на 1,7ºС.

      Атмосферних опадів в лютому 2014 року випало 24-54 мм, що в цілому на 3-11мм менше за норму (крім м.с. Стрий, Дрогобич, і Славське) де опадів випало більше на 5-17 мм і на 6-31 мм менше ( крім м.с. Стрий, Мостиська і Дрогобич – більше на 6-11 мм), ніж в лютому 2013 року, З початку лютого сніговий покрив поступово руйнувався і на кінець першої декади залягав лише в крайніх північних і східних районах висотою 2-3 см. У горах висота снігу становила 1-4 см. Протягом лютого промерзання ґрунту становило 11-29 см, а на кінець третьої декади місяця почалось значне відтавання  ґрунту у зв’язку з відлигою .

       В березні 2014 року середньомісячна температура становила 4,4-6,9ºС, що на 4,0-6,1ºС більше за середньобагаторічні значення, і на 5,7-8,3ºС вище порівняно з березнем минулого року.

       Атмосферних опадів в березні 2014 р. випало 28-63 мм, що на 1-14 мм менше норми крім (м.с.т Мостиська, Рава-Руська і Яворів, де випало більше норми на 11-25 мм) і менше на 49-108 мм.

       Середньомісячна температура по Львівській області за період з листопада 2013 по березень 2014 року становила 2,7ºС, що на 3,5ºС вище за середньо-багаторічні значення  і вище на 3,2˚С за середньомісячну минулорічну температуру за вказаний період.

       Кількість атмосферних опадів за цей період становила в середньому всього 181 мм, що на 20 мм менше за середньобагаторічні значення і також на 106 мм менше, ніж за відповідний період минулого року.

Господарські умови

       Серед господарських чинників, що негативно вплинули на меліоративний стан осушуваних земель, слід відзначити порушення технології обробітку ґрунту, просадки територій внаслідок гірничих виробіток, а також невикористання окремих ділянок меліорованих земель в сільському господарстві, що приводить до погіршення їх  культуртехнічного стану.

       Недостатньо проводяться хімічні меліорації, внесення органічних та мінеральних добрив, практично в області не виконуються експлуатаційні вирівнювання території та агромеліоративні заходи на меліорованих  землях.

Гідрологічні умови

Гідрологічні умови осушуваної території області були задовільними для пропуску весняних вод, сніговий покрив утворився в першій декаді січня 2014 року і лежав періодично розтоплюючись до середини лютого. Танення снігу проходило поступово під час відлиг вдень при незначних нічних приморозках. Основна частина вологи йшла на поповнення вологозапасів в  ґрунті та на поповнення ґрунтових вод, менша – на поверхневий стік.

            Промерзання ґрунту почалось з третьої декади січня і спостерігалось до кінця лютого. В березні  промерзання ґрунту не спостерігалось. Крижаний покрив на річках на кінець лютого був відсутній.

          Значна частина вологозапасів на передпосівний період акумульована в основному при випаданні атмосферних опадів у вигляді дощу. Гідрологічні умови були сприятливі для пропуску вод, умов для підтоплення практично не було.

Режим ґрунтових вод

       Режим ґрунтових вод осушуваних земель області формувався в основному під впливом метеорологічних факторів та роботи меліоративної мережі. Середній рівень ґрунтових вод в цілому по області на передпосівний період знизився на 0,09 м, порівняно з відповідним періодом минулого року, та в середньому залягає на глибині 1,02 м. Зниження рівнів ґрунтових вод пов’язано, як з незадовільною роботою дренажної мережі  так і  з метеорологічними умовами, бо за період (січень-березень) атмосферних опадів випало менше порівняно з відповідним періодом минулого року, особливо в січні і березні, а також середні температури повітря за січень-березень були вищими ніж у минулому році на 1,4-7,6 ºС. (табл.2).

       На передпосівний період площі  осушуваних земель з високим (до 0,5 м) заляганням рівня ґрунтових вод становили 11224 га, що складає 2% від наявних осушуваних земель області. Високі рівні ґрунтових вод зумовлені незадовільним станом осушувальної мережі, яка потребує ремонту і реконструкції. В діапазоні 0,5-0,75 м РГВ спостерігалися на площі 147224 га (29%). Глибина залягання РГВ в діапазоні 0,75-1,50 м відмічалась на площі 311277 га (61%). В діапазоні 1,5-2,0м РГВ спостерігалися на 43441 га (8%) площ .

            За прогнозом на середину вегетаційного періоду РГВ теж знизяться на переважній більшості осушуваних земель , в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року. Зменшаться площі з високим заляганням РГВ в інтервалі від 0,5 до 0,75 м. Більше буде також площ земель із заляганням РГВ в інтервалі 0,75-1,5м прогнозовано до 320260 га, особливо на осушуваних землях Буського, Кам-Бузького, Сокальського, Радехівського Золочівського, Самбірського і Пустомитівського районів. Середній рівень по області прогнозується на глибині     1,04 м .

Вологість ґрунтів

       В цілому на осушуваних землях Львівської області оптимальні запаси вологи на  передпосівний період 2014 року склались на переважній більшості земель 491839 га ( 96 %) Надмірні вологозапаси були на площі 11045 га (2%). Перезволоження в основному відбувалося за рахунок надмірно високих рівнів ґрунтових вод на окремих понижених ділянках, а також незадовільних термінів відведення поверхневих вод, в зв’язку з незадовільною роботою осушної мережі. Основна частина перезволожених земель розташована в Городоцькому, Самбірському і Дрогобицькому районах (Тершаківська о/с), Радехівському районі (Острівська о/с) і Пустомитівському районі (Полтвинська о/с). Недостатні вологозапаси в осушуваних ґрунтах спостерігались на площі 10282 га (2%).

       Прогнозування вологозапасів на середину вегетаційного періоду виконувалися методом водного балансу за прогнозними агрокліматичними умовами. Оптимальні вологозапаси в ґрунті прогнозовано мають бути на площі 430559 га (84%). Надмірних запасів вологи слід очікувати на 11211 га (2%) через незадовільні терміни відведення надлишку вологи. Разом з тим на площі 71400 га (14%) передбачаються недостатні запаси вологи, де РҐВ залягатимуть набагато нижче норми осушення.

Кислотність ґрунтів

       Кислотність ґрунтів обумовлюється наявністю обмінних іонів водню та алюмінію в ґрунтовому поглинаючому комплексі і характеризується показником рН . В залежності від величини  рН ґрунти поділяються на лужні ( при рН більше 6.5 ), нейтральні ( при рН = 6.5... 5.5)  та кислі ( при рН менше 5.5 )

       За останні п´ять років кислотна зйомка була проведена на площі 513166га. За даними цих зйомок лужні ґрунти на осушувальних системах займають 211227 га (41% ), нейтральні 145200 га (28%) , а кислі ґрунти - всього 156739 га (31% ), в тому числі слабокислі 65713 га, середньокислі 51394 га і сильнокислі 39632 га. Сильнокислі ґрунти найбільш поширені на осушувальних системах  Болозівська  (2550га) Самбірського, Ст. Самбірського районів, Тершаківська (2100га) - Самбірського і Дрогобицького районів, Тисменицька (2100га) - Дрогобицького району, „Ретичин” (2900га), „Щан” (2350га) Яворівського району, „Жижава” (1975га) Стрийського району.

       Для покращення меліоративного стану за кислотністю необхідно провести  вапнування середньо- і сильно кислих осушуваних ґрунтів на площі 91026 га .

Технічний стан осушувальних систем та ДГД

       Технічний стан осушувальних систем Львівської області є, в основному, задовільний, а на площі 11244 га незадовільний.

       На осушувальних системах відкриті осушні і нагірно-ловчі канали, які розташовані на внутрішньогосподарській мережі, замулені, укоси їх осунулись, гідротехнічні споруди, необхідні для проведення подвійного регулювання,  деформовані, а деякі зруйновані. В результаті гірничих виробіток спостерігаються значні просадки ґрунтів, що порушує роботу осушувальної мережі.

        Для покращення технічного стану осушувальних систем необхідно виконати значний обсяг ремонтних робіт та реконструкції осушної мережі на площі 11211 га .

Меліоративний стан

       Загальний меліоративний стан на осушуваних угіддях області на передпосівний період 2014 року дещо змінився у порівнянні з відповідним періодом минулого року, в основному, у зв’язку з метеорологічними умовами. Так, сприятливий меліоративний стан склався на площі 109852 га, що складає 21 % від загальної площі осушуваних земель (у минулому році 140494 га), задовільний - на площі 393003 га, що складає 77% (у минулому році – 361428 га), а незадовільний – на площі 10311 га (у минулому році -11244 га), що складає 2% від загальної площі осушуваних земель .

       Площі з незадовільним меліоративним станом відмічались на осушувальних системах з неефективною роботою осушної мережі. Однією з найбільших є Тершаківська о/с, яка розташована в Городоцькому, Дрогобицькому і Самбірському районах і має загальну площу осушуваних угідь з неефективною роботою осушної мережі 3,76 тис. га , а також Полтвинська о/с Пустомитівського району – 1,25 тис. га осушуваних угідь, Острівська о/с  Радехівського району – 1,3 тис. га осушуваних угідь. На Болодурській о/с Бродівського району  на 11 га спостерігались високі РГВ, через значну замуленість р. Болодурка, а також на о/с Гнила Липа Перемишлянського району виявлено 2 га осушуваних угідь, де спостерігаються високі РГВ, через підпір каналу К-І, а також на  о/с В.Бистрицька Самбірського району спостерігалося затоплення на площі 20 га, через зарослі деревно-чагарниковою рослинністю і замулені меліоративні канали і водоприймач (с.Залужани).

       Несприятливий меліоративний стан на осушуваних землях спостерігається через те, що більша частина осушувальних систем експлуатується вже більше 25 років. За цей період колектори, дрени та відкриті дренажні канали частково замулились. Ремонтні роботи проводяться переважно на міжгосподарській мережі (ремонт споруд та очищення каналів), не проводиться регулювання водно-повітряного режиму, незадовільна робота насосних станцій, виникли просадки ґрунту на осушуваних землях через гірничі роботи. На внутрішньогосподарській мережі, яка знаходиться на балансі сільських рад в зв’язку з відсутністю коштів,  ремонтні роботи та експлуатаційні заходи майже не проводяться.

Прогноз рівнів ґрунтових вод на середину вегетаційного періоду.

       За прогнозом на середину вегетаційного періоду рівні ґрунтових вод  дещо знизяться на переважній більшості осушувальних систем. Середній рівень залягання рівнів ґрунтових вод прогнозується 1,04 м, при цьому зменшаться площі з рівнями ґрунтових вод від 0,5 до 1,25м, відповідно збільшаться площі осушуваних угідь з заляганням РГВ нижче 1,25м. Осушувані землі з високим заляганням рівнів ґрунтових вод (вище 0,5м) передбачаються на технічно-несправних землях на площі 11211 га, переважно в Радехівському, Городоцькому, Пустомитівському, Самбірському і Дрогобицькому районах

       На середину вегетаційного періоду прогнозується незначне погіршення меліоративного стану – зменшення площ з сприятливим станом і відповідно збільшення з задовільним

Достовірність виконаного прогнозу.

       Прогноз рівнів ґрунтових вод на передпосівний період 2014 року було виконано для площі 513,2 тис. га. осушуваних угідь, що становить 100% від площ осушуваних земель області. За даними фактичних спостережень достовірність виконаного прогнозу на передпосівний період в цілому висока і складає 100% по області.

Пропозиції

       Для покращення меліоративного стану осушуваних угідь Львівської області необхідно провести:

  • агротехнічні (глибоке розпушення, кротування, ) та хімічні(вапнування кислих ґрунтів на площі 91026 га та внесення органічних і мінеральних добрив) заходи;
  • використовувати ґрунтозахисні сівозміни при експлуатації осушуваних земель;
  •  виконати ремонтні роботи, зокрема провести реконструкцію осушувальної мережі на площі 11,2 тис. га (Тершаківська о/с, Острівська о/с, Нежухівська о/с, та ін.);
  • провести очистку рік „Болодурка”, „Болотня”, Острівська, а також поглиблення і очистку провідних та регулювальних каналів і ремонт ГТС на більшості осушувальних систем області (табл.6);
  • особливу увагу необхідно звернути на підготовку осушувальних систем, особливо Дрогобицького, Сокальського, Самбірського УВГ до проведення двостороннього регулювання водно-повітряного режиму (шлюзування), виконання агротехнічних заходів (глибокого розпушення, щілювання, вузькозагінної оранки), проведення ремонту гідротехнічних споруд, акумулювання вологи та на очищення русел меліоративних каналів, як міжгосподарських так і внутрішньогосподарських осушувальних  систем.
 

Переглядів: 1194 | Додав: johnkor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz