Неділя, 18.02.2018, 10:05
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика
Головна » 2014 » Лютий » 3 » Якісний стан поверхневих вод Львівської області у 2013 р.
10:18
Якісний стан поверхневих вод Львівської області у 2013 р.

У 2013 р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Львівської ГГМЕ були виконані аналізи якості поверхневих вод  Львівської області у 17 створах, з яких 6 знаходяться у басейні р. Західний Буг, 8 – у басейні р. Дністер, 3 – у басейні р. Сян.

Отримані дані по радіологічних характеристиках (Цезій-137, Стронцій-90) не перевищують граничнодопустимі нормативи, що свідчить про стабільний радіаційний стан вод. При порівнянні багаторічних даних спостерігається деяка тенденція до зменшення активності цезію і стронцію, що пов’язано з їх розпадом.

Басейн р. Західний Буг. Ріка Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м. Львова. Згідно методики екологічної оцінки, якість її води «посередня» з тенденцією наближення до «поганої». У створі в с. Кам’янопіль (нижче очисних споруд) виявлено понижений вміст розчиненого кисню (1,7 – 1,9 мг/дм3, при ГДК ≥ 4 мг/дм3), перевищення норм БСК5 (в 10,7 – 11,5 разів) і ХСК (в 5,4 – 6,5 разів), вмісту амонію (в 3,7 – 3,9 разів) і заліза загального (в 1,3 – 1,5 разів). Такі перевищення нормативних показників є характерними для даного створу. Порівняно з минулим роком якість води в незначній мірі покращилася: знизилися показники БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вміст фосфатів (в 1,7 разів), заліза (в 1,2 рази), завислих речовин (в 2 рази), проте підвищилася концентрація амонію  (в 1,1 рази), нітритів (в 1,2 рази), нітратів (в 1,6 разів) і знизився вміст розчиненого кисню (в 1,2 рази). Мінералізація води  знизилася  в 1,1 рази.

У створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка Бузька» вода була «слабко забруднена» з тенденцією наближення до «помірно забрудненої». У ІІ - IV кварталах  зафіксовано перевищення норм БСК5 (в 1,4 – 1,5 разів) і ХСК (в 1,1 рази). У ІІ кварталі виявлено перевищення граничнодопустимої концентрації амонію в 1,2 рази, а в IV кварталі - перевищення норми заліза в 1,2 рази. На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Львівводоканал» через р. Полтву, Буського ПВКГ та МКП «Золочівводоканал» через р.Золочівку. Порівняно з минулим роком якість води у створі покращилася: знизилося ХСК (в 1,1 рази), вміст амонію (в 2 рази) і фосфатів (в 1,5 разів), проте підвищилася концентрація нітратів (в 1,9 разів) і нітритів (в 2 рази); БСК5 залишилося на рівні минулого року; мінералізація води суттєво не змінилася. 

У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Добротвір» вода була «слабко забрудненою» з ухилом до «досить чистої».  У ІІ - IV кварталах зафіксовано перевищення норми БСК5  (в 1,3 – 1,5 рази), у ІІ – ІІІ кварталах – ХСК (в 1,1 разів), а в ІІ кварталі – перевищення граничнодопустимої концентрації амонію в 1,1 рази. На якість води в створі можуть впливати стічні води  ПАТ «Західенерго» та КП «Кам’янкаводоканал». Від створу в м. Кам’янці-Бузькій до створу в м. Добротворі якість води покращилася: знизилися значення БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вміст заліза (в 1,3 рази), амонію (в 1,8 разів), нітритів (в 1,5 разів), нітратів (3,6 разів) і фосфатів (в 1,2 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази. Покращення якості води зумовлене, насамперед, проходженням процесів самоочищення після впадіння забруднених вод р. Полтви. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася за показниками БСК5 (в 1,4 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вмістом амонію (в 1,7 разів), нітритів (в 1,4 разів) і нітратів (в 1,9 разів). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.

У лівій притоці Західного Бугу, р. Раті (смт. Великі Мости), якість води була перехідна від «доброї» з ухилом до «дуже доброї», найкраща порівняно з якістю води інших досліджуваних річок басейну. У І, ІІІ і IV кварталах виявлено перевищення граничнодопустимої концентрації заліза загального в 1,4 – 1,6 разів. На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Жовкви (через р.Свиню) і м. Рави-Руської. Порівняно з 2012 р. якість води у річці покращилася за показниками БСК5 (в 1,5 разів) і ХСК (в 1,3 рази), вмістом завислих речовин (в 2 рази) і заліза  (в 1,6 разів), проте підвищилася концентрація нітратів (в 1,8 разів) і фосфатів (в 2 рази). Мінералізація води суттєво не змінилася. 

У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль» якість води характеризується як «задовільна» з ухилом до «доброї». У ІІІ - IV кварталах 2013 р. виявлено перевищення норм БСК5  (в 1,6 – 1,7 рази) і ХСК (в 1,1 рази). Вище створу в річку скидають стічні води КП «Червоноградводоканал». Від створу в м. Добротворі до створу в м. Сокалі якість води покращилася за вмістом амонію (в 2 рази), нітратів (у 2 рази) і фосфатів (в 1,5 разів), однак підвищилася концентрація нітратів (у 4 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1рази. Порівняно з 2012 р. якість води покращилася: знизилися показники БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вміст амонію (в 4 рази), нітритів (в 2 рази), проте підвищилася концентрація нітратів (в 2,3 рази) і фосфатів (в 1,7 разів).

У створі «р. Західний Буг – с. Старгород» якість води у 2013 р. була перехідною за від «доброї» до «задовільної».  У ІІ і ІІІ кварталах зафіксовано перевищення норм БСК5  (в 1,3 – 1,4 рази) і ХСК (в 1,1 рази), а в ІІ кварталі – і перевищення граничнодопустимої концентрації заліза (в 1,7 разів). На якість води у створі можливий вплив стічних вод м.Сокаля. Від створу в м. Сокалі в р. Західний Буг підвищилося значення БСК5 (в 1,1 рази), проте ХСК суттєво не змінилося; знизився вміст нітратів (в 1,2 рази) і завислих речовин (в 1,3 рази), однак підвищилася концентрація заліза загального              (в 1,5 разів) і мінералізація води (в 1,1 рази). Порівняно з 2012 р. якість води покращилася за показниками БСК5  (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом амонію (в 2,4 рази), нітритів (в 1,7 разів), заліза (1,2 рази), проте підвищилася концентрація нітратів (в 1,3 рази) і фосфатів (в 2 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.

Отже, порівняно з минулим роком, покращилася якість води у всіх створах басейну р. Західний Буг, в т. ч., в незначній мірі – і в р. Полтві.  

Басейн р. Дністер. У створі «р. Дністер – м. Самбір», що знаходиться у верхів’ї річки, «добра» з ухилом до «дуже доброї». У 2013 р. перевищень граничнодопустимих норм не зафіксовано. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася за показниками БСК5  (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом завислих речовин (у 18 разів), однак підвищилася концентрація амонію (в 1,8 разів) і нітратів (в 2 рази). Знизилася мінералізація води (в 1,1 рази). На якість води в створі можливий вплив неорганізованих стоків м. Самбір і м. Старий Самбір.

У р. Стрв’яж (с. Луки), лівій притоці Дністра, якість води була «доброю» з тенденцією наближення до «задовільної». У ІІ кварталі 2013 р. у створі  зафіксовано перевищення граничнодопустимої концентрації заліза загального (в 1,2 рази). Вище створу в річку скидають стічні води Самбірського ВУВКГ. Порівняно з 2012 р. якість води в створі погіршилася за показниками БСК5  (в 1,4 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом нітратів (в 2,7 разів), проте знизилася концентрація амонію (в 1,3 рази) і заліза (в 1,5 разів). Знизилася концентрація сульфатів (в 1,5 разів); мінералізація води не змінилася.

У р. Зубрі (с. Зубра), лівій притоці Дністра, якість води була «задовільною» з ухилом до «доброї». У всіх пробах зафіксовано перевищення норми БСК5 (в 1,1 – 1,5рази), а в І, ІІ і IV кварталах – і ХСК (в 1,1 рази); у ІІ – IV кварталах виявлено перевищення граничнодопустимої концентрації заліза (в 1,3 – 2 рази). На якість води в створі можливий вплив дощових стоків Сихівського району м. Львова.  Порівняно з минулим роком якість води в річці в суттєво не змінилася: знизилося БСК5 (в 1,1 рази), проте підвищилося ХСК (в незначній мірі); знизилася концентрація амонію (в 1,5 разів) і нітратів (в 2 рази), однак підвищився вміст заліза (в 1,2 рази); мінералізація води суттєво не змінилася.

Ріка Тисмениця залишається найбільш забрудненою річкою басейну Дністра. У 2013 р. якість її води характеризувалася як «задовільна». У всіх пробах зафіксовано перевищення норми БСК5 (в 1,2 – 1,8 разів), у І – ІІ квартал – перевищення ХСК (в 1,2 рази). У ІІІ – IV кварталах виявлено перевищення граничнодопустимої концентрації заліза (в 1,7 – 2 рази). Вище створу в річку скидають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав, Стебник. Порівняно з 2012 р. якість води р.Тисмениці в незначній мірі покращилася: знизився вміст амонію (в 5 разів), нітритів      (в 3 рази) і фосфатів (в 1,5 разів), проте БСК5 і ХСК суттєво не змінилися. Знизилася мінералізація води (в 1,4 рази), зокрема, за рахунок хлоридів, сульфатів.

У пункті спостережень «р. Дністер – смт. Розвадів» вода була перехідна за якістю від «досить чистої» до «слабко забрудненої». У І кварталі зафіксовано перевищення норм БСК5 (в 1,4 рази) і заліза (в 1,8 разів), в ІІ кварталі – БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,2 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Миколаївводоканал», ПАТ «Миколаївцемент» і приток, зокрема, р. Тисмениці і р. Зубри. Від створу в м. Самборі до створу в смт. Розвадові якість води погіршилася за показниками БСК5 (в 1,7 рази) і ХСК (в 1,3 рази), вмістом нітратів (в 1,2 рази) і нітритів (в 5 разів), заліза (в 3 рази), фосфатів (на 0,12 мг/дм3), завислих речовин, проте знизилася концентрація амонію (в 3,4 рази). Мінералізація води суттєво не змінилася, однак знизився вміст гідрокарбонатів і кальцію, підвищилася концентрація хлоридів, сульфатів, калію і натрію. Порівняно з 2012 р. якість води у створі погіршилася за показниками БСК5 (в 1,2 рази) і ХСК (в 1,3 рази), вмістом нітратів (в 1,5 разів) і завислих речовин (в 2 рази), однак знизилася концентрація амонію (в 2 рази) і фосфатів (в 2 рази). Мінералізація води знизилася в 1,4 рази.

У створі «р. Стрий – смт. Верхнє Синьовидне» вода була «досить чистою» з ухилом до «чистої», оскільки велика частина басейну річки займає територію з порівняно незначним антропогенним навантаженням. У 2013 р. у створі не було зафіксовано перевищень граничнодопустимих норм. Порівняно з минулим роком, якість води несуттєво покращилася: знизилося БСК5 (в 1,1 рази), ХСК (в 1,2 рази) та вміст амонію (в 2,7 разів), проте підвищилася концентрація нітратів (в 1,5 разів) і завислих речовин (у 10 разів). В 1,4 рази знизилася мінералізація води. Вище створу в річку скидають стічні води м. Сколе через р. Опір.

У пункті спостережень «р. Стрий – м. Жидачів» у 2013 р. не виявлено  перевищень граничнодопустимих норм, вода була «досить чистою». На якість води в створі можливий вплив стічних вод Жидачівського целюлозно-паперового комбінату. Від створу в смт.Верхнє Синьовидне до створу в м. Жидачеві якість води в незначній мірі погіршилася: підвищилося ХСК (в 1,1 рази), концентрація амонію (в 1,7 разів), заліза (в 2 рази). У пункті спостережень «р. Стрий – м. Жидачів» якість води, порівняно з минулим роком, суттєво не змінилася: знизилося ХСК (в 1,2 рази), проте БСК5 залишилося на рівні минулого року; підвищився вміст амонію (в 1,6 разів), нітратів (в 1,5 разів) і завислих речовин (в 3 рази). Мінералізація води знизилася в 1,4 рази.

У створі «р. Дністер – с. Журавно» якість води була перехідна від «доброї» до «задовільної». У І кварталі зафіксовано перевищення норм БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,1 рази). На якість води в створі здійснюють вплив притоки: р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Боберка (приймає стічні води м. Бібрки) і р.Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради), а також, ймовірно, стічні води м. Новий Розділ. Від створу в смт. Розвадові якість води покращилася за показниками БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом нітратів (в 1,1 рази), нітритів  (в 3 рази) і заліза (в 1,8 разів), проте підвищилася концентрація амонію (в 1,6 разів). Мінералізація води суттєво не змінилася, проте знизився вміст хлоридів (в 1,2 рази), калію і натрію (в 1,4 рази). Порівняно з минулим роком якість води у створі суттєво не змінилася: підвищилося БСК5 (в 1,1 рази), однак знизилося ХСК            (в 1,1 рази); знизився вміст амонію (в 2 рази) і заліза (в 2 рази), проте підвищилася концентрація нітратів (в 1,2 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.

У створах «р. Стрв’яж – с. Луки» і «р. Дністер – смт. Розвадів» якість води погіршилася, а в пунктах спостережень «р. Тисмениця – м. Дрогобич», «р. Стрий – смт.Верхнє Синьовидне» – в незначній мірі покращилася. У створах «р. Дністер – м.Самбір»,  «р. Дністер – с. Журавно», «р. Зубра – с. Зубра», «р. Стрий – м. Жидачів» якість води суттєво не змінилася.

Басейн р.Сян. Моніторинг якісного складу поверхневих вод на транскордонних ділянках здійснювався лабораторією вод і грунтів ЛГГМЕ у трьох створах басейну р. Сян: «р. Шкло – смт. Краківець», «р. Вишня – с. Черневе», «р. Завадівка – с. Грушів».

У створі «р. Шкло – смт. Краківець» якість води була «задовільною». У І, ІІІ і IV кварталах зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,1 – 2,2 рази), а в І і ІІІ кварталах – і ХСК (до 1,1 разів). У IV кварталі вміст заліза перевищував норму в 1,3 рази. Високий вміст сульфатів (370 – 470 мг/дм3) зумовлений природними чинниками і є характерним для даного створу. На якість води в річці можливий вплив стічних вод Яворівської КЕЧ і МКП «Новояворівськводоканал». Порівняно з минулим роком якість води в річці несуттєво погіршилася: підвищилося БСК5 (в 1,4 рази), проте ХСК практично не змінилося; підвищилася концентрація нітратів (в 1,6 разів), проте знизився вміст амонію (в 1,3 рази) і нітритів (в 1,8 разів). Підвищилася мінералізація води (в 1,2 рази).

У створі «р. Вишня – с. Черневе» якість води була «доброю» з тенденцією наближення до «задовільної». У І і ІІ кварталі у річці зафіксовано перевищення норм БСК5 в 1,1 і в 1,4 рази відповідно. У ІІ – IV кварталах виявлено перевищення граничнодопустимої концентрації заліза загального в 1,3 – 2 рази. Вище створу в річку скидають м. Мостиської (МКП «Водоканал»). Порівняно з 2012 роком якість води в річці в незначній мірі погіршилася: підвищилися значення БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вміст нітратів (в 1,8 разів) і нітритів (в 1,7 разів), однак знизилася концентрація амонію (в 2 рази), фосфатів (в 5 разів) і заліза (в 1,2 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.

У пункті спостережень «р. Завадівка – с. Грушів» якість води була кращою, ніж в інших створах басейну і характеризується як перехідна від «дуже доброї» до «доброї». У всіх пробах зафіксовано перевищення граничнодопустимої концентрації заліза (в 1,3 – 1,7разів). На якість води р. Завадівки ймовірний вплив стічних вод ДП «Санаторій «Немирів», Яворівської КЕЧ, а також стоків з сільськогосподарських угідь і дворів. Порівняно з 2012 р. в річці знизився вміст нітритів (в 5 разів), завислих речовин (в 2 рази) і нітратів (в 1,7 разів), підвищилася концентрація заліза (в 2 рази), показники БСК5 і ХСК суттєво не змінилися. Мінералізація води знизилася в 1,7 разів.

Порівняно з 2012 р. якість води рр. Шкло і Вишня в незначній мірі погіршилася, у р. Завадівці – суттєво не змінилася.

Переглядів: 441 | Додав: johnkor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz