П`ятниця, 20.04.2018, 11:28
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика
Головна » 2015 » Січень » 19 » Якісний стан поверхневих вод Львівської області у 2014 р.
09:09
Якісний стан поверхневих вод Львівської області у 2014 р.

       У 2014 р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Львівської ГГМЕ щоквартально виконувалися аналізи якості поверхневих вод Львівської області у 17 створах, з яких 6 знаходиться у басейні р. Західний Буг, 8 – у басейні р. Дністер, 3 – у басейні р. Сян. Оцінка якості води була здійснена згідно коефіцієнта забрудненості (КНД 211.1.1.106-2003, табл. 9 – 13).

       Середні значення показників якості води 2014 р. були порівняні з відповідними середніми значеннями показників якості води минулого року. Зміна якості води у пунктах спостережень залежить від кількості і якості стічних вод підприємств, неорганізованих стоків, метеорологічних факторів, гідрологічних умов річок під час відбору проб води тощо.

       Отримані дані по радіологічних характеристиках (Цезій-137, Стронцій-90) не перевищують гранично допустимі нормативи, що свідчить про стабільний радіаційний стан вод. При порівнянні багаторічних даних спостерігається деяка тенденція до зменшення активності цезію і стронцію, що пов’язано з їх розпадом.

       Басейн р. Західний Буг. Ріка Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м. Львова. Відповідно до КНД 211.1.1.106-2003, її вода характеризується як «брудна». У створі в с. Кам’янопіль (нижче очисних споруд) спостерігався понижений вміст розчиненого кисню (в середньому   1,8 мг/дм3 при ГДК ≥ 4 мг/дм3), перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 16,5 разів), ХСК (у 6 разів), вмісту амонію (у 15,2 рази), нітритів (у 8,9 разів), фосфатів (у 13,2 рази), заліза (у 2,3 рази) і сульфатів (в 1,2 рази). Порівняно з минулим роком якість води в створі суттєво не змінилася: підвищилося БСК5 (в 1,1 рази), концентрація фосфатів (в 1,4 рази) і нітритів (в 1,1 рази), знизився вміст амонію (в 1,3 рази), нітратів (у 5,5 разів) і заліза (в 1,8 разів). Мінералізація води підвищилася в 1,1 рази.

       У створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка Бузька» вода була «помірно забрудненою». Зафіксовано перевищення норм БСК5 (в 1,9 разів), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 5,3 рази), нітритів (у 4,9 разів), фосфатів (у 10,2 рази) і заліза (у 2,9 разів). На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Львівводоканал» через р.Полтву, Буського ВУГК та МКП «Золочівводоканал» через р. Золочівку. Порівняно з минулим роком якість води в створі погіршилася: знизилася концентрація розчиненого кисню (в 1,2 рази), підвищилося БСК5 (в 1,2 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вміст амонію (в 1,3 рази) і фосфатів (в 1,5 разів), однак знизилася концентрація нітритів (в 1,7 разів) і завислих речовин (в 1,4 рази). Мінералізація води не змінилася.

       У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Добротвір», нижче Добротвірського водосховища, вода була «слабко забрудненою» (на межі з «помірно забрудненою»). Виявлено перевищення норм  БСК5 (в 1,8 разів), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 2,1 рази), нітритів (у 4,5 разів), фосфатів (у 8,1 рази) і заліза (у 2,2 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод ПАТ «Західенерго» і КП «Кам’янкаводоканал». Від створу в м. Кам’янці-Бузькій якість води покращилася за всіма основними показниками: підвищилася концентрація розчиненого кисню (в 1,1 рази), знизилося БСК5 (в 1,1 рази), вміст амонію (у 2,5 разів), нітратів (в 1,4 рази), фосфатів (в 1,3 рази) і заліза (в 1,3 рази). Мінералізація води не змінилася. Покращення якості води зумовлене, насамперед, проходженням процесів самоочищення після впадіння забруднених вод р. Полтви. Порівняно з минулим роком якість води в створі погіршилася: знизився вміст розчиненого кисню (в 1,3 рази), підвищилися показники БСК5 (в 1,2 рази) і ХСК (в 1,1 рази), концентрація нітратів (у 2,6 разів) і фосфатів (в 1,4 рази), проте знизився вміст амонію (в 1,1 рази), нітритів (в 1,3 рази) і завислих речовин (в 1,7 разів). Мінералізація води підвищилася в 1,1 рази.

      У лівій притоці Західного Бугу, р. Раті (смт. Великі Мости), вода була «слабко забрудненою», її якість була найкращою порівняно з якістю води в інших створах басейну. Зафіксовано перевищення граничнодопустимих концентрацій нітритів (в 1,6 разів), фосфатів (в 1,5 разів) і заліза загального (у 3,6 разів). На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Жовкви через р. Свиню і м. Рави-Руської. Порівняно з минулим роком якість води в річці погіршилася: знизилася концентрація розчиненого кисню (в 1,1 рази) і підвищилося БСК5 (в 1,4 рази), проте знизився вміст завислих речовин (в 1,3 рази) і нітратів (в 1,1 рази). Концентрація інших біогенних речовин суттєво не змінилася. Такі зміни якості води в річці, ймовірно, спричинені відповідними змінами скидів забруднюючих речовин м. Рави-Руської. Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.

        У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль» вода характеризується як «слабко забруднена», виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,8 разів), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 2,1 рази), нітритів (у 3,1 рази), фосфатів (у 7,1 рази) і заліза (у 3,5 разів). На якість води в створі впливають стічні води КП «Червоноградводоканал». Від створу в м. Добротворі до створу в м. Сокалі якість води в незначній мірі покращилася, зокрема, за вмістом розчиненого кисню (підвищився в 1,1 рази), нітритів (знизився в 1,4 рази) і фосфатів (в 1,1 рази), однак підвищилася концентрація нітратів (в 1,2 рази) і заліза (в 1,6 разів).  Мінералізація води знизилася (в 1,2 рази) за рахунок сульфатів, калію і натрію. Порівняно з минулим роком якість води в створі «р. Західний Буг – м. Сокаль» погіршилася: знизився вміст розчиненого кисню (в 1,2 рази), підвищилося БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), концентрація амонію (у 2 рази), фосфатів (в 1,8 разів) і заліза (в 1,6 разів), проте знизився вміст нітратів (в 1,4 рази) і завислих речовин (в 1,2 рази). Мінералізація води суттєво не змінилася.

       У створі «р. Західний Буг – с. Старгород» вода була «помірно забрудненою». Зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,6 разів), амонію (у 2 рази), нітритів (у 3,1 рази), фосфатів (у 7,8 разів) і заліза (у 3,4 рази). Від створу в м. Сокалі якість води несуттєво покращилася: підвищився вміст розчиненого кисню (в 1,1 рази), знизилися показники БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), концентрація нітратів (в 1,3 рази). Мінералізація води підвищилася в 1,1 рази, зокрема, за рахунок сульфатів, калію і натрію. Порівняно з минулим роком якість води в створі погіршилася: знизився вміст розчиненого кисню (в 1,1 рази), підвищилося БСК5 (в 1,1 рази), вміст амонію (в 1,8 разів), фосфатів (у 2 рази), однак знизилася концентрація нітратів (в 1,6 разів). Мінералізація води суттєво не змінилася. Погіршення якості води в створі спричинене, ймовірно, збільшенням скидів відповідних забруднюючих речовин м. Сокаля.

У 2014 р. вода у більшості створів басейну Західного Бугу характеризувалася як  «слабко забруднена», у створі - «р. Західний Буг – м.Кам’янка-Бузька» – як «помірно забруднена», а в р. Полтві – як «брудна». Вниз за течією р. Західний Буг постерігається тенденція до покращення якості води.

       Порівняно з минулим роком якість води у всіх створах р. Західний Буг і в р. Раті погіршилася, а в р. Полтві – суттєво не змінилася.

       Басейн р. Дністер. У створі «р. Дністер – м. Самбір», що знаходиться у верхів’ї річки, вода була «слабко забрудненою» (на межі з «чистою»), виявлено перевищення норми середньорічного значення заліза загального в 1,1 рази. Висока якість води в пункті спостережень зумовлена низьким рівнем антропогенного навантаження на річку вище створу. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася: знизилося БСК5 (в 1,2 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вміст амонію (у 2,9 разів), і нітратів (у 3,6 разів). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.  

       У р. Стрв’яж (с. Луки), лівій притоці Дністра, вода характеризується як «слабко забруднена», зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,1 рази), нітритів (в 1,9 разів), фосфатів (в 1,5 разів) і заліза (в 1,9 разів). Порівняно з минулим роком в річці покращилася за показниками  БСК5 (знизилося в 1,2 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вмістом нітритів (в 1,9 разів), нітратів (в 1,4 рази) і завислих речовин (у 2,6 разів), проте підвищилася концентрація амонію (в 1,4 рази). Мінералізація води не змінилася. Покращення якості води в річці може бути зумовлене зменшенням скидів недостатньо очищених стічних вод Самбірського ВУВКГ.

       У р. Зубрі (с. Зубра) вода була «слабко забруднена» (на межі з «помірно забрудненою»), зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2,1 рази), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 3,7 разів), нітритів (у 4,6 разів), фосфатів (у 4 рази) і заліза (у 5,1 рази). На якість води в пункті спостережень можливий вплив дощових стоків Сихівського району м.Львова. Порівняно з минулим роком якість води в річці погіршилася: знизився вміст розчиненого кисню (в 1,1 рази), підвищилося  БСК5 (в 1,1 рази), концентрація амонію (у 2,1 рази), нітритів (в 1,3 рази), фосфатів (в 1,9 разів) і завислих речовин (у 2,1 рази), однак знизилася концентрація нітратів (в 1,2 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази.

       У р. Тисмениця (м. Дрогобич) вода характеризувалася як «помірно забруднена» і була найбільш забрудненою в басейні Дністра. У створі зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2,1 рази) та ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 3 рази), нітритів (у 13 разів), фосфатів (у 7,6 разів), заліза (у 4,9 разів) і сульфатів (в 1,1 рази). На якість води в р.Тисмениці впливають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав і Стебник. Порівняно з минулим роком якість води в річці погіршилася: знизився вміст розчиненого кисню (в 1,1 рази), підвищилася концентрація амонію (в 1,9 разів), нітритів (у 4,6 разів), нітратів (у 2 рази), фосфатів (у 2 рази) і заліза (в 1,3 рази), однак показники БСК5 і ХСК суттєво не змінилися. Вміст завислих речовин знизився в 1,5 разів. Мінералізація води підвищилася в 1,2 рази.

       У пункті спостережень «р. Дністер – смт. Розвадів» вода була «слабко забрудненою», виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,2 рази), нітритів (у 2,8 разів), фосфатів (в 1,3 рази) і заліза (у 3,9 разів).  Від створу в м. Самборі якість води значно погіршилася за всіма показниками: підвищилося БСК5 (в 1,7 разів) і ХСК (в 1,5 разів), вміст амонію (в 1,5 разів), нітритів (у 3,7 разів), нітратів (у 3,6 разів), фосфатів (у 2,8 разів), заліза (у 3,5 рази) і завислих речовин (у 2 рази). Мінералізація води підвищилася в 1,5 разів. На якість води в створі впливають р. Тисмениця, р.Зубра, також можливий вплив стічних вод КП «Миколаївводоканал» і ПАТ «Миколаївцемент». Порівняно з 2013 роком якість води в створі покращилася: знизилися показники БСК5 (в 1,3 разів) і ХСК (в 1,1 рази), концентрація нітритів (в 1,6 разів), нітратів (в 1,2 рази) і завислих речовин (у 4,4 рази), проте підвищився вміст амонію (в 1,8 разів), фосфатів (в 1,5 разів) і заліза (в 1,3 рази). Мінералізація води підвищилася в 1,3 рази за рахунок гідрокарбонатів, сульфатів і кальцію.

       У створі «р. Стрий – смт. Верхнє Синьовидне», що знаходиться в ділянці підруслового водозабору м. Львова (згідно Наказу Держводагентства України від 30 грудня 2011 р. № 310), вода була «чистою», перевищень граничнодопустимих норм не виявлено, оскільки велика частина басейну річки займає територію з порівняно незначним антропогенним навантаженням. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася: знизилося БСК5 (в 1,3 рази), вміст амонію (в 1,5 разів), нітратів (в 1,7 разів), заліза (у 3 рази) і завислих речовин (від 23 до 0 мг/дм3), проте підвищилося ХСК (в 1,1 рази). Зниження вмісту амонію і нітратів, ймовірно, спричинене зменшенням скидів цих речовин з м. Сколе. Мінералізація води підвищилася в 1,2 рази.

       У пункті спостережень «р. Стрий – м. Жидачів» вода була «слабко забрудненою» (близькою до «чистої»), зафіксовано перевищення граничнодопустимих концентрацій нітритів (в 1,3 рази) і заліза (в 1,2 рази). Від попереднього створу якість води в річці несуттєво погіршилася за БСК5 (підвищення в 1,3 рази), вмістом амонію (в 1,6 разів), нітритів (у 2,5 разів) і заліза (у 3 рази), однак знизилася концентрація нітратів (в 1,1 рази). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася, що може бути пов’язано зі значним зменшенням скидів забруднюючих речовин Жидачівським ЦПК. Зокрема, знизилося БСК5 (в 1,1 рази), вміст амонію (в 1,6 разів), нітратів (в 1,9 разів), заліза (в 1,7 разів) і завислих речовин (від 30,3 до 1,3 мг/дм3), однак підвищилося ХСК (в 1,1 рази). Мінералізація води підвищилася в 1,2 рази.

       У створі «р. Дністер – с. Журавно» вода характеризується як «слабко забруднена». Виявлено перевищення граничнодопустимих концентрацій нітритів (в 1,5 разів), фосфатів (у 2,4 рази) і заліза загального (у 3 рази). На якість води в створі здійснюють вплив притоки, зокрема, р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради), р. Боберка (приймає стічні води м. Бібрки), а також, ймовірно, – стічні води м. Новий Розділ. Від створу в смт. Розвадові якість води покращилася за показниками БСК5 (знизилося в 1,2 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вмістом амонію (в 1,4 рази), нітратів (в 1,1 рази), нітритів (в 1,8 разів) і заліза (в 1,3 рази), однак підвищилася концентрація фосфатів (в 1,9 разів). Мінералізація води знизилася в 1,1 рази. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася: знизилося БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вміст амонію (в 1,3 рази), нітратів (в 1,1 рази) і завислих речовин (у 3 рази), однак підвищилася концентрація фосфатів (у 3,4 рази) і заліза (в 1,9 разів). Мінералізація води підвищилася в 1,2 рази.

       У 2014 р. вода у більшості пунктів спостережень басейну Дністра була «слабко забрудненою», у р. Тисмениці – «помірно забрудненою», а в створі «р.Стрий –  смт. Верхнє Синьовидне» – «чистою». Від верхів’я річки (м.Самбір) до створу в смт. Розвадові якість води р. Дністер погіршується, що зумовлено впливом комунальних і промислових підприємств, неорганізованих стоків. Нижче за течією, в с. Журавно (на виході річки за межі Львівської області), спостерігається тенденція до покращення якості води.

       Порівняно з минулим роком покращилася якість води у р. Стрв’яж та на всіх створах на рр. Дністер і Стрий. Якість води в р. Зубрі і р. Тисмениці  погіршилася.

       Підвищення мінералізації води у рр. Тисмениця і Стрий, у створах «р.Дністер – смт. Розвадів» та «р. Дністер – с. Журавно» зумовлене різними гідрологічними умовами річок під час відбору проб. Зокрема, у І кварталі 2013 р. відбір проб води був проведений в період весняної повені.

       Басейн р.Сян. Моніторинг якісного складу поверхневих вод на транскордонних ділянках здійснювався лабораторією вод і грунтів ЛГГМЕ у трьох створах басейну р.Сян: «р. Шкло – смт. Краківець», «р. Вишня – с.Черневе», «р. Завадівка – с. Грушів».

       У р. Шкло (смт. Краківець) вода була «слабко забрудненою», зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,5 разів), нітритів (в 1,3 рази), фосфатів (в 1,1 рази), заліза (у 4 рази) і сульфатів (у 4,1 рази). На якість води в створі здійснюють вплив стічні води Яворівської КЕЧ та МКП «Новояворівськводоканал». Висока концентрація сульфатів зумовлена природними чинниками і є характерною для даного створу. Порівняно з минулим роком якість води в річці покращилася, що спричинено зменшенням скидів забруднюючих речовин Яворівської КЕЧ району. Зокрема, знизилося БСК5 (в 1,2 рази), концентрація амонію (у 3,6 разів), нітритів (у 2,6 разів), нітратів (в 1,2 рази) і сульфатів (в 1,1 рази), однак підвищився вміст фосфатів (в 1,7 разів) і заліза (в 1,4 рази). Мінералізація води суттєво не змінилася.

       У створі «р. Вишня – с. Черневе» вода була «слабко забрудненою». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,3 рази), амонію (в 1,6 разів), нітритів (у 2,9 разів), фосфатів (в 1,1 рази) і заліза (у 4,7 разів). На якісний склад води в річці можливий вплив стічних вод м. Мостиська через МКП «Водоканал». Порівняно з минулим кварталом якість води в річці в незначній мірі погіршилася: знизився вміст розчиненого кисню (в 1,2 рази), підвищилося БСК5 (в 1,1 рази), концентрація фосфатів (у 3 рази) і заліза (в 1,2 рази). Мінералізація води підвищилася в 1,1 рази.

       У р. Завадівці (с. Грушів) вода була «слабко забрудненою», її якість була найкращою порівняно з якістю води в інших досліджуваних річках басейну. У 2014 р. зафіксовано лише перевищення норми заліза у 4,3 рази. Висока концентрація заліза спричинена природними факторами і є характерною для даного створу.  Порівняно з минулим роком якість води в створі несуттєво покращилася: знизилося  БСК5 (в 1,1 рази), вміст амонію (від 0,47 до 0,01 мг/дм3), нітратів (у 3,6 разів) і завислих речовин (в 1,5 разів). Мінералізація води підвищилася в 1,1 рази. Покращення якості води в річці, ймовірно, зумовлене меншими скидами забруднюючих речовин м. Немирова.

       Вода у всіх створах басейну Сяну була «слабко забрудненою».

       Порівняно з минулим роком покращилася якість води в рр. Завадівка і Шкло. Якість води в р. Вишні в незначній мірі погіршилася.

Переглядів: 469 | Додав: johnkor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz