Субота, 17.03.2018, 05:27
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика
Головна » 2016 » Квітень » 15 » Якісний стан поверхневих вод Львівської області у І кварталі 2016 р.
08:37
Якісний стан поверхневих вод Львівської області у І кварталі 2016 р.

         У І кварталі 2016 р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Львівської ГГМЕ було виконано аналізи якості поверхневих вод Львівської області у 17 створах, з яких 6 знаходиться у басейні Західного Бугу, 8 – у басейні Дністра, 3 – у басейні Сяну.

Оцінка якості води здійснена згідно коефіцієнта забрудненості (КНД 211.1.1.106-2003) з порівнянням з ГДК для водних об’єктів рибогосподарського призначення (відповідно до Постанови КМУ від 27 травня 1996 р. № 552). Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) визначено коефіцієнти, які враховують якісний стан водних об’єктів (Квд2).

Середні значення показників якості води за І квартал 2016 р. були порівняні з відповідними середніми значеннями показників якості води за цей період минулого року. Зміна якості води у пунктах спостережень залежить від кількості і якості стічних вод підприємств, неорганізованих стоків, метеорологічних факторів, гідрологічних умов річок під час відбору проб води тощо.

Отримані дані по радіологічних характеристиках (Цезій-137, Стронцій-90) не перевищують граничнодопустимі нормативи, що свідчить про стабільний радіаційний стан вод. При порівнянні багаторічних даних спостерігається деяка тенденція до зменшення активності цезію і стронцію, що пов’язано з їх розпадом.

Басейн р. Західний Буг. Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м. Львова. У І кварталі 2015 р., відповідно до КНД 211.1.1.106-2003, її вода характеризувалася як «брудна». У створі в с. Кам’янопіль (нижче очисних споруд) за цей період виявлено понижений вміст розчиненого кисню (1 мгО2/дм3 при ГДК ≥ 4 мгО2/дм3), перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 19,1 рази), ХСК (у 6,3 рази), амонію (у 8,8 разів), нітритів (у 8,5 разів), фосфатів (у 17,4 рази), заліза (у 5 разів) і сульфатів (в незначній мірі). Порівняно з І кварталом 2015 р. якість води в річці погіршилася: знизилася концентрація розчиненого кисню, підвищилися показники БСК5 і ХСК, вміст фосфатів, заліза і амонію, однак знизилася концентрація нітратів і нітритів. Загалом, враховуючи багаторічні дані, якість води в річці суттєво не змінилася.

У створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка Бузька» вода була «помірно забрудненою». Зафіксовано перевищення норм амонію (у 5,9 разів), нітритів (у 7,3 рази), фосфатів (у 5,8 разів), БСК5, ХСК, заліза і сульфатів.  На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Львівводоканал» через р. Полтву та Буського ВУГК. Порівняно з І кварталом минулого року якість води в створі погіршилася за показником БСК5, вмістом розчиненого кисню, амонію, нітритів, фосфатів, однак підвищилася концентрація нітратів.

У створі «р. Західний Буг – м. Добротвір», нижче Добротвірського водосховища, вода була «помірно забрудненою». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм амонію (у 7,2 рази), нітритів (у 7,3 рази), фосфатів (у 7,6 разів) і, в незначній мірі, - показників БСК5 і ХСК. Від створу в м. Кам’янці-Бузькій якість води суттєво не змінилася: підвищилася концентрація розчиненого кисню, знизився вміст завислих речовин і заліза, проте підвищилося БСК5, концентрація нітратів і фосфатів. Мінералізація води знизилася. На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод ПАТ «Західенерго» і КП «Кам’янкаводоканал». Порівняно з відповідним періодом минулого року якість води в створі суттєво не змінилася: підвищився вміст амонію і нітритів, однак знизилося БСК5, концентрація заліза і завислих речовин. Мінералізація води знизилася.

У лівій притоці Західного Бугу, р. Раті (смт. Великі Мости), вода була «слабко забрудненою», її якість була найкращою порівняно з якістю води в інших створах басейну. Виявлено перевищення граничнодопустимих концентрацій заліза (у 3 рази) і нітритів. Порівняно з І кварталом 2015 р. якість води в річці покращилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом фосфатів, заліза і амонію, однак підвищилася концентрація нітратів. Мінералізація води знизилася. На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Жовкви через р. Свиню і м. Рави-Руської.

У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль» вода характеризувалася як «слабко забруднена», виявлено перевищення граничнодопустимих концентрацій фосфатів (у 3,9 разів) і нітритів (у 2 рази), незначні перевищення норм БСК5, заліза  і сульфатів. На якість води в створі впливають стічні води КП «Червоноградводоканал». Від пункту спостережень в м. Добротворі до створу в м. Сокалі якість води покращилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом амонію, нітритів і фосфатів. Порівняно з відповідним періодом 2015 р. якість води в створі покращилася за показником БСК5, вмістом амонію, заліза, завислих речовин, нітритів і фосфатів.

У створі «р. Західний Буг – с. Старгород» вода була «слабко забруднена». Зафіксовано перевищення граничнодопустимих концентрацій нітритів (у 2,3 рази) і  фосфатів (у 3,6 разів), незначні перевищення норм БСК5, ХСК, амонію, заліза і сульфатів.  На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод м. Сокаля. Від створу «р. Західний Буг – м. Сокаль» якість води суттєво не змінилася: підвищилося БСК5, проте знизилася концентрація нітратів. Порівняно з І кварталом минулого року якість води в створі покращилася, зокрема знизилося БСК5, концентрація амонію, нітратів, заліза, нітритів і фосфатів.  Мінералізація води знизилася.

У І кварталі 2016 р. вода у р. Полтві характеризувалася як «брудна», у створах «р.Західний Буг – м. Кам’янка-Бузька», «р. Західний Буг – м. Добротвір» - як «помірно забруднена», а в пунктах спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль», «р. Західний Буг – с. Старгород» і в р. Раті – як «слабко забруднена».

Порівняно з І кварталом 2015 р. погіршилася якість води у р. Полтві і в створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка-Бузька». У пунктах спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль», «р. Західний Буг – с. Старгород» і в р. Раті якість води покращилася, а в нижньому б’єфі Добротвірського водосховища – суттєво не змінилася. 

Басейн р. Дністер. У створі «р. Дністер – м. Самбір», що знаходиться у верхів’ї річки, вода була «слабко забрудненою» на межі з «чистою», зафіксовано незначне перевищення граничнодопустимої концентрації заліза. Порівняно з відповідним кварталом минулого року підвищився вміст нітратів, якість води в створі суттєво не змінилася.

У р. Стрв’яж (с. Луки), лівій притоці Дністра, вода характеризувалася як «незабруднена («чиста»), перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Порівняно з І кварталом 2015 р. якість води в річці несуттєво покращилася: знизилася концентрація нітратів і заліза. Мінералізація води підвищилася.

У р. Зубрі (с. Зубра) вода була «слабко забрудненою», виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2 рази), амонію (у 2,2 рази), нітритів (у 5 разів), фосфатів (у 3,9 разів) і заліза (у 3,5 разів), незначні перевищення норм ХСК і сульфатів.   На якість води в створі можливий вплив дощової каналізації Сихівського району м.Львова і неорганізованих стоків. Порівняно з відповідним періодом минулого року якість води в річці суттєво не змінилася: знизилося БСК5 і концентрація амонію, однак підвищився вміст завислих речовин, нітратів і фосфатів. Мінералізація води знизилася.

У р. Тисмениці (м. Дрогобич) вода характеризувалася як «слабко забруднена», зафіксовано перевищення норм БСК5 і ХСК, амонію (у 2,4 рази), нітритів (у 2,8 разів), фосфатів (у 3,7 разів), заліза і сульфатів.  На якість води в річці впливають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав і Стебник. Порівняно з І кварталом минулого року якість води в створі несуттєво покращилася за показником БСК5, вмістом нітратів і заліза. Мінералізація води знизилася.

У пункті спостережень «р. Дністер – смт. Розвадів» вода була «слабко забрудненою», виявлено незначні перевищення норм БСК5 і нітритів. На якість води в створі впливають притоки, зокрема р. Тисмениця і р. Зубра, також можливий вплив стічних вод КП «Миколаївводоканал». Від створу в м. Самборі якість води погіршилася: знизилася концентрація розчиненого кисню, підвищилися показники БСК5 і ХСК, вміст нітритів, нітратів і завислих речовин. Мінералізація води підвищилася. Порівняно з відповідним періодом 2015 р. якість води в створі суттєво не змінилася: підвищилося БСК5 і концентрація нітратів, однак знизився вміст амонію і заліза.

У створі «р. Стрий – смт. Верхнє Синьовидне», що знаходиться в ділянці підруслового водозабору м. Львова (згідно Наказу Держводагентства № 14 від 10 лютого 2015 р.), вода була «чистою», перевищень граничнодопустимих норм не зафіксовано. Висока якість води в створі зумовлена тим, що велика частина басейну річки займає територію з незначним антропогенним навантаженням. Порівняно з І кварталом 2015 р. підвищився вміст нітратів, загалом якість води не змінилася.

У пункті спостережень «р. Стрий – м. Жидачів» вода була «незабрудненою» («чистою»), перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Від попереднього створу якість води в річці суттєво не змінилася: знизилася концентрація нітратів, проте підвищилося значення БСК5. Порівняно з відповідним кварталом минулого року якість води в створі в незначній мірі покращилася: знизилися показники БСК5, ХСК і концентрація нітратів.

У створі «р. Дністер – с. Журавно» вода характеризувалася як «слабко забруднена». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм фосфатів (у 2,2 рази), заліза і БСК5. На якість води в створі здійснюють вплив притоки, зокрема р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради), р. Боберка (приймає стічні води м. Бібрки), а також, ймовірно, - стічні води м. Новий Розділ. Від створу в смт. Розвадові якість води суттєво не змінилася: погіршилася за вмістом амонію, нітратів, фосфатів і заліза, однак знизилися показники БСК5 і ХСК. Мінералізація води підвищилася. Порівняно з відповідним кварталом 2015 р. якість води в створі суттєво не змінилася: знизилося БСК5 і вміст амонію, проте підвищилося ХСК, концентрація нітратів і фосфатів.

У 2015 р. вода у більшості пунктів спостережень басейну була «слабко забрудненою», у рр. Стрий і Стрв’яж -  «чистою».

Порівняно з І кварталом 2015 р. несуттєво покращилася якість води  у рр. Тисмениця, Стрв’яж і в створі «р. Стрий – м. Жидачів». В інших пунктах спостережень якість води не змінилася.

Басейн р. Сян (транскордонні ділянки). Моніторинг якісного складу поверхневих вод на транскордонних ділянках здійснюється лабораторією моніторингу вод і ґрунтів ЛГГМЕ у трьох створах басейну р. Сян: «р. Шкло – смт. Краківець», «р. Вишня – с.Черневе», «р. Завадівка – с. Грушів».

У 2015 р. у всіх створах басейну вода характеризувалася як «слабко забруднена».

У р. Шкло (смт. Краківець) зафіксовано перевищення граничнодопустимих концентрацій заліза (у 2 рази) і сульфатів (у 4 рази), незначні перевищення норм БСК5, нітритів, фосфатів і кальцію. На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод Яворівської КЕЧ. Високі концентрації сульфатів і кальцію зумовлені природними чинниками і є характерними для даного створу. Порівняно з відповідним кварталом минулого року якість води в річці несуттєво покращилася: знизилося БСК5, вміст амонію і заліза, однак підвищилася концентрація нітратів і фосфатів. Знизилася мінералізація води, в т. ч. вміст сульфатів. 

У створі «р. Вишня – с. Черневе» виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 і заліза. Порівняно з І кварталом 2015 р. знизилося БСК5 і концентрація заліза, проте підвищилося ХСК, вміст нітратів і фосфатів, загалом якість води не змінилася.  Мінералізація води підвищилася. На якість води в створі можливий вплив неорганізованих стоків.

 Якість води в р. Завадівці (с. Грушів) була найкращою порівняно з якістю води в інших досліджуваних річках басейну. У І кварталі 2016 р. у річці зафіксовано перевищення граничнодопустимої концентрації заліза у 3,9 разів, що зумовлено природними факторами. Порівняно з відповідним періодом минулого року якість води в створі суттєво не змінилася: знизилося БСК5 і вміст амонію, однак підвищилася концентрація нітратів, заліза і завислих речовин. Мінералізація води підвищилася.

Порівняно з І кварталом 2015 р. несуттєво покращилася якість води р. Шкло. В інших створах басейну якість води не змінилася.  

Переглядів: 221 | Додав: johnkor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz