Неділя, 18.02.2018, 10:13
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика
Головна » 2013 » Лютий » 18 » Звіт з оцінки зміни родючості ґрунтів на меліорованих землях Львівської області за 2008-2012 роки
12:47
Звіт з оцінки зміни родючості ґрунтів на меліорованих землях Львівської області за 2008-2012 роки

Фахівцями Львівської гідрогеолого-меліоративної експедиції складений звіт з оцінки зміни родючості ґрунтів на меліорованих землях за даними спостережень на 48 ґрунтових стаціонарах 11 еталонних осушувальних систем Львівської області за 2008-2012 роки. Наводимо основні витяги з даного звіту.

Погодні умови за період 2008-2012 роки характеризувалися на всій території області дещо вищими від норми фактичними середньорічними температурами повітря (на 0,7-1,4ºС) і вищими від норми на 17-98 мм середньорічними сумами атмосферних опадів.

Глибина залягання рівня ґрунтових вод в опорних свердловинах розташованих на ґрунтових стаціонарах досить різноманітна і коливалася від 0,29 м (Ставчанська о/с, св. 6) до 2,92 м (Спасівська о/с, св. 3) в середньому за період. Такі положення РҐВ характеризують різні (часом протилежні) умови зволоження ґрунтів за вегетаційний період.

Площі земель з термінами відведення поверхневих вод 3-5 діб за п’ятирічний період збільшились на 53 га на Ставчанській о/с, дещо зменшились (на 52 га) на о/с "Солокія”, а на решті осушувальних систем не змінились.

Площі земель із сприятливим меліоративним станом зменшилися в південних, східних, північно-східних і частково центральних частинах області на системах таких гідрогеолого-меліоративних районів як Львівського плато (Ставчанська о/с), Опілля (о/с «Гнила Липа»), Волинська височина (Спасівська о/с), Сансько-Дністровська рівнина (Болозівська о/с), Грядове Побужжя (Недільчинська о/с), Буго-Стирська рівнина (Болодурська о/с) на 20-37%, в порівнянні з попереднім п’ятирічним періодом.

В північно-західній і західній частині області на системах таких гідрогеолого-меліоративних районів як зандрово-алювіальна рівнина р. Рати («о/с «Солокія), Верхньо-Дністровське Передкарпаття (Бистрицька о/с»), Надсянська рівнина (о/с «Вишня»), Розточчя (о/с «Домажир»), Середнє Передкарпаття (о/с «Жижава») площі земель із сприятливим меліоративним станом збільшилися в порівняні з попереднім п’ятирічним періодом. на 36-251%.

Ґрунтові води області близькі до нейтральних і слабо лужні (7< рН <8).

Загальна мінералізація (сухий залишок), як правило, в межах гранично допустимої норми (менше 1000 мг/дм3).

Виявлено перевищення вмісту ГДК по компонентах заліза і сульфатів у ґрунтових водах майже всіх еталонних систем. Рідко зустрічається перевищення ГДК таких компонентів як кальцій, магній, калій+натрій, хлор.

За результатами кислотного обстеження, яке проводиться раз на п’ять років по всіх осушуваних сільськогосподарських угіддях Львівської області виявлено, що за досліджуваний період на більшості еталонних систем збільшились площі кислих ґрунтів.

За ступенем прояву екзогенних процесів екологічна ситуація за аналізований період незначно погіршилась, за рахунок посилення процесів просідання ґрунтів в районі Червоноградського вугільного басейну (на 17 га на о/с «Солокія»), незначно через просідання торфовищ на Болозівській о/ с.

Загальна оцінка родючості на Подільській височині середня. Ефективність проведених меліоративних заходів як і раніше не перевищує 22% в середньому на мінеральних ґрунтах і 13,6% від оптимуму на торфових.

На Малому Поліссі і Волинській височині за даними ґрунтових стаціонарів родючість орних земель здебільшого середня.

Родючість осушуваних земель Передкарпаття за даними 4-х ґрунтових стаціонарів  низька і середня.

У зв'язку з розпаюванням земель Львівщини та збільшенням кількості дрібних землевласників в звіті наведені приклади врожайності основних сільськогосподарських культур, з якої бачимо, що при високоефективному використанні осушуваних земель, які використовувались в с/г виробництві під посіви зернових, кукурудзи на силос досягнута проектної врожайності. Середня врожайність зернових становила в 2008 р. 38,6 ц/га, а в 2011 р. – 42,9 ц/га. Середня врожайність кормових культур (багаторічні та однорічні трави на зелений корм, кукурудза на силос) становила в 2008 р. – 237,5 ц/га, в 2011 р. – 212,2 ц/га. Середня врожайність сінокосів в 2008 р. становила 62,3 ц/га, а в 2011 році – 70,0 ц/га. Проте такі показники врожайності лише досягнуті в окремих господарствах, а в цілому врожайність с/г культур набагато нижча.

Для покращення меліоративного стану не проводиться в повному обсязі глибоке розпушення, кротовий дренаж, двобічне регулювання водно-повітряного режиму, поверхневе вирівнювання, вапнування ґрунтів.

Негативними процесами на осушуваних землях області є прогресування внутрішньо-ґрунтової та хімічної ерозії ґрунтів, що приводить до поширення суфозійних явищ, замулення осушної мережі, деградації ґрунтів (дегуміфікація, денітрифікація, обслуговування та зростання кислотності). Все це негативно впливає на продуктивність с/г культур і в цілому на еколого-меліоративний стан земель.

Для покращення родючості ґрунтів необхідно проводити вапнування кислих ґрунтів, та вносити фізіологічно кислі добрива, переважно азотні на лужних ґрунтах.

Підтримувати в належному стані культуртехнічний стан земель, проводити агромеліоративні і агротехнічні заходи, вносити мінеральні і органічні добрива.

Провести реконструкцію технічно несправних земель в області, проводити в засушливі періоди року  регулювання водно-повітряного режиму ґрунтів.

 Повністю ознайомитись з звітом можна звернувшись у Львівську гідрогеолого-меліоративну експедицію за адресою: вул. Л. Українки 51, с. Малехів Жовківського р-ну Львівської області. Телефон для довідок 224-58-38.

Переглядів: 565 | Додав: johnkor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz